Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet ATAÇ

Eskişehir 'de doğdu. Maarif Koleji'ni bitirdikten sonra 1969 yılında İstanbul Diş Hekimliği Yüksek Okulu’ndan mezun oldu ve serbest Diş Hekimi olarak çalışma hayatına atıldı.1986 yılında Eskişehir-Kütahya-Afyon-Bilecik illeri Diş Hekimleri Odası Başkanı seçilen Ataç, 1994-1999 yıllarında Anadolu Üniversitesi Mediko-Sosyal Öğrenci Hastanesi’nde Diş Hekimi olarak görev aldı.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin çeşitli kademelerinde görev alan Ataç, 1996-1997 ve 1998-1999 yıllarında Türk Diş Hekimleri Birliği 'Etik Komisyonu' üyeliğine seçildi ve 2004-2009 yılları arasında Türk Diş Hekimleri Biriliği Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.18 Nisan 1999 yılı yerel seçimlerinde DSP listesinden Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanlığı’na seçilen Dt. Ahmet Ataç, 2004 yılına kadar Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü.29 Mart 2009 seçimlerinde aday olduğu DSP’den Eskişehir halkının büyük desteğiyle tekrar Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Ataç, 2011 yılı Şubat ayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' nun da katıldığı törenle CHP 'ye katıldı.

Tepebaşı Belediyesinin bölge-kent verileri ışığında kentsel fonksiyonlar arasında sağlanacak mevcut olanaklar ölçüsünde, kentlerin gelişim sürecini de dikkate alarak, kültür ve tabiat varlıkları ve tarihi dokuyu, kültürel, tarihsel, fiziksel özelliklere dayalı arazi kullanımı ve korunumu ilkelerine uygun, kamu yararı ve şehircilik ilkelerine bağlı yaşam kalitesini arttırıcı fiziki planlamalar yanında: Sosyal belediyecilik gereği spor, dinlenme ve eğlence yerleri ile parklar yaparak, yaşlılar özürlüler kadınlar gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel hizmetler sunan, mesleki eğitim ve beceri kursları açarak, sağlık, eğitim ve kültür tesis ve binaları yaparak, mevcutları bakım onarım ile korumak ve tüm tesislerin işlevlerinin geliştirilmesine ilişkin projeler ve uygulamalar ile Tepebaşı Belediyesini önder ve örnek bir belediye konumuna gelmesini sağlayan Ataç yeniden aday olarak katıldığı 2014, 2019 ve 2024 yerel seçimlerinden de Tepebaşı Belediyesi faaliyetlerinden, Tepebaşında yaşayan halkın ne derece hoşnut olduğunun somut ve ölçülebilir ana göstergesi olarak kamunun desteğini oldukça yükselterek çıkmış olup görevine halen devam etmektedir.

Proje ve yatırımların hayata geçirilmesinde bilgi birikimi ve dayanışmanın yanında mali kaynaklarımızın doğru ve etkili kullanımı ile sürdürülebilir verimli ve yerinde çevre politikaları ve sağlıklı nesiller için oluşturduğu projeleri ile her geçen gün daha fazla yurttaşa genel hizmetler yanında sosyal kültürel ve sağlık hizmetlerini başarı ile ulaştıran Dt. Ahmet Ataç ın yönetimindeki Tepebaşı Belediyesi, Sayın Belediye Başkanımızın deyimi ile Tepebaşı bölgesinin, sivil toplum kuruluşlarının, okulların ve bölgede yaşayanların katkısı ile önemli bir olumlu değişim yaşamasını sağlamıştır. Bu olumlu değişim, Tepebaşı Belediyesinin temel üstyapı hizmetleri hızla tamamlanan ve sosyal-kültürel projelerle uluslararası arenada adından sıkça söz edilen bir belediye haline gelmesini ve tüm önemli ve stratejik yatırımları , modern alışveriş merkezlerini çeken ilgi odağı haline gelmiş bir ilçe olarak, "Hayat Tepebaşı’nda" sloganıyla anılmaya başlanmasını sağlamış ve bölgeyi cazibe merkezine dönüştürmüştür.

Tepebaşı Belediyesi, Dt. Ahmet Ataç 'ın gerçekleştirdiği, "Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu", "Ulusal Sanat çalıştayı", "Enerji Etkin Bina", "Altın Ayaklar", "Evde Sağlık Hizmetleri", "Belde evleri", "Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi", "Yaşam Köyü ve Alzheimer Merkezi", "Behiç Erkin" ve "Efsane Es-Es 1965" spor kompleksleri, "Atilla Özer Karikatürlü Ev" Down sendromlu çocukların rehabilitasyonuna katkı sağlayan "Gökkuşağı Kafe", "23 Nisan Çocuk Sanat Merkezi" gibi bir çok projeleriyle farklı ve başarılı çalışmalara imza atmaya devam etmektedir. Eski fabrikalar bölgesi olarak anılan alanda yaşanılabilir bir çevre, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek politikası ile üretilen proje ile bölge Eskişehir 'in yeni yaşam merkezi olmaya şimdiden adaydır.

Evli ve 3 çocuk babası olan Dt. Ahmet Ataç İngilizce bilmektedir.

Bağlı Müdürlükler

Özel Kalem Müdürlüğü  Müdür: Özcan ERKAYA
Teftiş Kurulu Müdürlüğü  Müdür: Nuray ÇAYIR
Sağlık İşleri Müdürlüğü  Müdür: Dr.Aslı TURLA ÜNÜGÜR
Kültür İşleri Müdürlüğü  Müdür: Serkan ŞENGÜL
Sevgili Çocuklar Büyüdüğünüzde iki şeye özeneceksiniz. Birincisi, bir lisanı konuşmayı, ikincisi bir enstrüman çalabilmeyi. Sizin kaybedecek vaktiniz yok. Dünyada en iyi şey sosyal olabilmektir. Sosyal olmayı hiçbir zaman ihmal etmeyin. İnşallah her zaman buluşup birçok projelerde beraber olacağız. Sizlere sağlıklar ve ailelerinizle birlikte güzel günler diliyorum

Dt.Ahmet ATAÇ—

Tepebaşı Belediye Başkanı

Başa Dön