YÖRESEL LEZZETLERİN KEYİFLİ REKABETİ


Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu ile birlikte gelenekselleşen 6. Ulusal Pişmiş Toprak Kaplarda Yöresel Yemek Yarışması, keyifli bir rekabet ile birlikte renkli görüntülere sahne oldu.

Tepebaşı Belediyesi tarafından Türkiye Aşçılar Federasyonu’na bağlı Eskişehir Aşçılar Derneği işbirliğinde ve NEOPLUS AVM’nin ev sahipliğinde düzenlenen 6. Ulusal Pişmiş Toprak Kaplarda Yöresel Yemek Yarışması yöresel yemeklerin rekabetine sahne oldu.

Yarışmaya Tepebaşı Belediyesi Belde Evleri ve Deneyimli Kafeler bünyesinde katılan kadınlar; hamur işleri, sebze yemekleri, et yemekleri ve tatlı olmak üzere 4 kategoride hazırladıkları yemekleri jürinin beğenisine sundu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, NEOPLUS AVM Müdürü Fatih Şeremet ve sponsor firmaların temsilcileri katıldı.

Jüri üyelerinin arasında Başkan Ataç’ın yanı sıra Milletvekilleri Çakırözer ve Süllü, Han Belediye Başkanı Şanlı, sempozyuma katılan sanatçılar, Türkiye Aşçılar Federasyonu yetkilileri ve sponsor firmaların temsilcileri yer aldı. Burada bir değerlendirmede bulunan Başkan Ataç, “Tepebaşı’nın emektar kadınları, hepiniz hoş geldiniz. Her yıl yaptığımız bu etkinlikte, hepiniz özel yemeklerle emeğinizi burada sergiliyorsunuz. Burada jüri üyesi olmak o kadar zor ki… Birbirinden güzel yemekleri güçlükle birbirinden ayıracağız. Yarışmanın gereği birinciler, ikinciler, üçüncüler belirlenecek olsa da benim gözümde hepiniz birincisiniz. Gösterdiğiniz medeni cesaret ve verdiğiniz emekler için çok teşekkür ediyorum. Dereceye giren hanımları da şimdiden kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Katılımcılara hitap eden Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise “Birinci olsun, sonuncu olsun, tüm hanımların eline sağlık. Tüm yemekler çok güzel. Ellerinize sağlık diyorum. Başkanımız Ahmet Ataç’a böyle güzel bir ortam için teşekkür ediyoruz. Tüm katılımcı hanımları tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise “Eskişehirli hanımlar her konuda olduğu gibi yemek yapmakta da çok hünerliler. Bizim yemek kültürümüz zaten tüm dünyadan ayrılıyor. Ben dünyada birçok ülke gördüm, bizim mutfağımız gibisi yok. Hepinizi tebrik ediyorum, ellerinize sağlık diyorum” sözlerini kullandı.

Ardından 4 kategoride Belde Evleri kursiyerlerinden oluşan 86 yarışmacının hazırladığı yemekler jüriye sunuldu ve tadımları yapılarak tek tek puanlandı. Yapılan oylamalar sonucunda sebze yemekleri kategorisinde taze fasulye ile Batıkent Belde Evi’nden Hülya Şeker birincilik, zeytinyağlı biber dolması ile Şair Rasim Köroğlu Deneyimli Kafe’den Sebile Yılmaz ikincilik, zeytinyağlı yaprak sarması ile Yeşiltepe Belde Evi’nden Reyhan Can üçüncülük ve zeytinyağlı taze fasulye ile Zişan Kızılcıklı Belde Evi’nden Şefika Kardaş mansiyon ödülüne layık görüldü.

Et yemekleri kategorisinde Şair Rasim Köroğlu Deneyimli Kafe’den Serpil Kurt etli, sebzeli güveç ile birinci, Avlulu Çarşı Belde Evi’nden Emel Ergen İzmir köfte ile ikinci, Muammer Uludemir Deneyimli Kafe’den Tülay Yücekara etli bamya çorbası ile üçüncü olurken mansiyon ödülünü ise Şehit Piyade Uzman Çavuş Gürsel Demir Deneyimli Kafe’den Betül Özdemir piliç tikraşe ile kazandı.

Hamur işleri kategorisinde Esentepe Belde Evi’nden Sultan Özcan gül böreği ile birinci olurken, Ertuğrulgazi Belde Evi’nden Nilgün Durmuş kavurma börek ile ikinci, Muammer Uludemir Deneyimli Kafe’den Meral Turan patlıcanlı Arnavut böreği ile üçüncü oldu. Hamur işleri kategorisinin mansiyon ödülünü ise Zincirlikuyu Belde Evi’nden Şenay Atasayar zeytinli ekmek ile kazandı.

Tatlı kategorisinde ise Zincirlikuyu Belde Evi’nden Cemile Nişancı Boşnak baklavası ile birinciliğe, Sıraevler Belde Evi’nden Şiran Özer Karapınar erik pestili ile ikinciliğe, Tunalı Belde Evi’nden Meryem Yarıktaş baklava ile üçüncülüğe ve Çamlıca Belde Evi’nden Nebat Turhan baklava ile mansiyon ödülüne layık görüldü.

Yarışmada dereceye girenler ödüllerini jüri üyelerinden alırken, tüm katılımcı kadınlara da madalya takdim edildi.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön