Atatürk

TEPEBAŞI BELEDİYESİ HABERLER

Haber Resim

ACIMAK DEĞİL, İMKAN SAĞLAMAK ÖNEMLİ

Hacı Alibey Mahalle Muhtarı Selma Savaş ve mahalle sakinleri mavi kapak kampanyasına katılarak elde ettikleri 7 adet tekerlekli sandalyeyi Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a teslim etti.

Hacı Alibey Mahalle Muhtarı Selma Yavaş, muhtarlık olarak 2010 yılında başlatılan mavi kapak kampanyasına mahalle halkının destek vermesi ile 2 bin 500 kilogram ağırlığında kapak toplandığını dile getirdi. Toplanan kapaklarla 8 adet tekerlekli sandalye alan muhtar Savaş, tekerlekli sandalyelerin 7 tanesini Tepebaşı Belediyesi'ne bir tanesini ise Atatürk İlkokulu’na teslim etti.

Muhtarlık binasında gerçekleştirilen teslim töreninde konuşan Selma Savaş, “Çin’den Amerika’ya kadar kampanyamıza destek gördük. Bu yardımlaşma kampanyası Türkiye’nin eseridir. Bu kampanyanın başarısı da halkın başarısıdır. Bu sandalyeleri Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a teslim ediyorum. Biliyorum ki gerçek ihtiyaç sahiplerine teslim edecektir” diye konuştu.

Törene katılan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da duygusal ve yararlı bir tören olduğunu belirterek Türkiye’deki nüfusun yaklaşık yüzde 11’inin yetersizliği bulunan vatandaşlardan oluştuğunu söyledi. Eskişehir’de bu rakamın yüzde 8’lere düştüğünü ifade eden Ataç, “Belki tespit edilemeyen bu yüzdelerin içine alınmayan aileler var. Yedi sekiz ay, annesi ile babası ile bütün aile sokağa çıkmadan yaşayan aileler var. Kimi ekonomik nedenden, kimi utancından sokağa çıkmıyor. Tabii utanacak hiçbir şey yok. Bu Allah’ın verdiği bir şey… Biliyorsunuz; Türkiye’de kazalar harp neticeleri gibi. Binlerce insan ölüyor, binlerce insan sakat kalıyor. Bu hiç utanılacak bir şey değil” şeklinde konuştu.

2009’da ikinci kez göreve geldiklerinde engelli programlarını değiştirmek istediklerini belirten Başkan Ataç sözlerine, “Genelde istihdama dönük engellilerle program yapmak istedik. Bu programı da geçtiğimiz günlerde çok iyi noktalara getirdik. Örneğin Gökkuşağı Kafe… Down sendromlu çocukların bir kafesi var. Bu çocuklar 7-8 ay evinden çıkmayan çocuklardı. Aileleri bu çocukları program başlayınca getirmeye başladılar. Şimdi çocuklar istediği yerde geziyorlar. Düğünlerde görüyorum, sokakta, çarşıda görüyorum. Yani artık birey oldular. Bizim Alzheimer Merkezimizde Montaj Atölyesi diye bir yer açtık. Onlarda zihinsel yetersizliği bulunan 20 yaş üzeri bireylerimiz. Geçen sene 1 milyon 300 tane montaj yaptılar. Çok ciddi bir üretim, bu proje Türkiye’de tek… Hiçbir yerde 2.’si yok. Her duyan ‘Bunu nereden akıl etiniz’ diye soruyor. Ama kafanızı yorarsanız her şeye çare buluyorsunuz. Bakın hem down sendromlular, hem zihinsel yetersiz bireyler devletin kurallarına göre çalışamazlar. Ama iş verirseniz o kadar da iyisini yapıyorlar ki; belki sağlam olanlardan daha iyi yapıyorlar. O açıdan engelli dernekleri ile çok yakın ilişkilerimiz oldu. Ben onların yanına gittiğimde o kadar huzur doluyorum ki, yalan yok, riya yok, dedikodu yok. Tertemiz bir toplum, bildiklerini yapıyorlar. O açıdan bireylerimize acımak değil onlara bir takım imkanlar yaratmak çok önemli. Ben Muhtarımız Selma Hanım’ın yaptığı bu işin önemli olduğunu vurgulamak istedim. Bu tekerlekli sandalyeler onların eli, kolu, her şeyi… Çünkü hareket edemeyen insana bir hareket sağlıyor. Moral veriyor ve yaşamın içine katılmayı sağlıyor. Ben burada emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bunları alacak insanları sevindirecekler, dualarını alacaklar” şeklinde konuştu.

Tören, Başkan Ataç’ın Muhtar Savaş’a teşekkür plaketi takdim etmesinin ardından katılımcıların toplu şekilde çektirdiği fotoğraf ile son buldu.

Eklenme Tarihi: 12.08.2017

Haberle İlgili Fotograflar

SedefMedya
SehriKesfet