SAHİPLENDİRME

Merkezimizde barınan sokak hayvanlarını şartlarımızı yerine getirdiğinizde siz de sahiplenebilir ve kendi evinizde bakabilirsiniz

Kurallarımız: Sahiplenenin 18 yaşını geçmiş olması. Sahiplenenin sabit bir adreste ikamet etmesi. Sahiplenen, eğer apartman dairesinde oturuyorsa, apartman sakinlerinin evde hayvan beslemesi konusunda yazılı izninin olması.Köpeği sahiplenirken kullanılmak üzere tasma ve zincir bulundurulması.

Köpek sahiplenmek için uygulanan prosedür nedir?Köpeği sahiplenen kişinin adres bilgileri sisteme kaydedilir ve sahiplenen kişi teslim tutanağını imzalar.

Sahiplendirme ile ilgili en büyük problemler nedir? Yaşadığımız en önemli problem, sahiplenen kişilerin geçici bir hevesle köpek almaları ve bir süre sonra yüklendikleri sorumluluktan yorulup hayvanı geri getirmeleri. Eve alışmış bir köpeğin yeniden barınak koşullarına uyum sağlaması çok zor olur. Sahiplenilen hayvanların bir süre sonra geri getirilmek yerine sokağa terk edilmeleri ise daha da büyük problem teşkil ediyor. Sokağa atıldıktan sonra yeniden barınağa dönen köpeklerimiz travma yaşıyorlar.

Köpek barınaktan alındıktan sonra ilk haftalarda nelere dikkat edilmeli?Sahiplendiğiniz köpekle eve geldikten sonraki birkaç hafta çok önemli. Yeni ortamına alışması için ona karşı sabırlı, şefkatli ve ilgili davranmalısınız. Kendisini evin bir bireyi gibi görene kadar ilgi göstermelisiniz.

Sahiplendirildikten sonra çeşitli sebeplerle geri getirilen ya da sokağa bırakılıp sizin bulduğunuz köpekler oluyor. Bu köpeklerde neler gözlemliyorsunuz? Maalesef evet. Köpek, sevgiyle yaşayan bir canlıdır ve sahibine sonsuz bir sevgiyle bağlanır. Bir süre sonra sahibinden ayrılarak yeniden barınak ortamına dönen bir köpek uzun süren bir depresyona giriyor. Yemek yemeyi reddedebiliyor, hastalanabiliyor çevreye karşı hareketleri değişebiliyor. Günlerce sahibinin geri gelip onu almasını bekleyebiliyor.

Sahiplendirmeyi artırmak ya da bu konuda bilinç oluşturabilmek için neler yapılabilir? Biz hazırladığımız afiş ve broşürlerle sahiplendirmeye teşvik ediyoruz. Aynı zamanda barınağımızı ziyarete gelen ilköğretim öğrencilerine ve diğer ziyaret eden kişilere de bu konu hakkında bilgiler verip, onlarında birer dost edinmelerini sağlıyoruz.

MİSYONUMUZ

"Sağlıklı Toplum ve Sağlıklı Çevre" hedefimize ulaşmak için insana, çevreye ve sokak hayvanlarına duyarlı bir biçimde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayabilmek üzere, modern yöntem ve uygulamalarla hizmet veriyoruz. Yasalarla bize verilen yetkiler çerçeve-sinde sokak hayvanlarından insanlara geçebilecek hastalıklarının önlenmesi amacıyla sokak hayvan-larının rehabilitasyonunu sağlıyoruz. "

VİZYONUMUZ

"Amacımız; yeterli teknik donanım ve eğitimli personel desteğiyle sağlayacağımız hizmetlerin kali-tesini artırmak, gelişen teknolojiyi takip edip hayata geçirmek; mevcut şartları insana, çevreye ve sokak hayvanlarına duyarlı bir anlayışla vatandaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak düzeye getirmek için sürekli geliştirmek, iyileştirmek ve bunu yaparken de hizmet kalitesinden ödün vermemektir. "