KISIRLAŞTIRMA

5199 sayılı kanun gereği sahipsiz veya küpesiz sokak hayvanları toplama ekipleri tarafından toplanıp barınağımıza getiriliyor. Burada kuduz ve parazit aşıları yapılır, kısırlaştırma işleminin ardından da mikroçip yerleştirilen köpeklere yapılan işlemleri belirtmek üzere küpe takılır.

Kediler insanlarla kıyaslandığında 45 defa, köpekler ise 15 defa daha doğurgandır. Bu yüzden sayıları hızla artmaktadır. Kedimizin veya köpeğimizin kısırlaştırılması daha uzun bir ömre sahip olma şansını artırır. Bu değişim köpeklerde hayatı ortalama 1 ila 3 yıl uzatacaktır.

Kısırlaştırma ile sokak hayvanlarının sayısında azalma sağlandığı için dolaylı olarak onların ve insanların daha sağlıklı yaşaması sağlanır. Bu şekilde sokakta yaşayan kedi ve köpeklerden insanlara geçebilecek yüzlerce zoonoz hastalıklarla da mücadele edilir.

Dişi kısırlaştırma faydaları:
Kızgınlık olmayacak böylece erkekler ilgisini çekmeyecek,
Cinsel istek davranışları azalacak,
Meme bezi tümörleri oluşma riskinde, ovaryum ve uterus kanseri oluşma riskinde azalma ya da tamamen eliminasyon olacak. Özellikle ilk kızgınlık öncesi yapılan operasyonlarda bu daha da avantajlıdır.
İstenmeyen kedi ve köpek sayısında azalma olacak,
Kedilerin ve köpeklerin daha sağlıklı ve daha uzun yaşayabilmelerine yardımcı olma.

Erkek kısırlaştırma faydaları:
Spray veya işaretlemede azalma veya kurtulma,
Cinsel istek ve kızgınlık davranışlarında azalma. Evden kaçma da azalma ve böylece kavgadan ve araba kazalarından uzak kalma,
Testicular kanser riski elimine edilmiş olacak. Prostat hastalıklarının oluşumu önlenecek,
İstenmeyen kedi ve köpek sayısında azalma olacak,
Agresif davranış karakterinde azalma olacak. Köpek saldırıları ve ısırılmaları azalacak.
Kedilerin ve köpeklerin daha sağlıklı ve daha uzun yaşayabilmelerine yardımcı olma.
Kısırlaştırma sayesinde ülkemizde ve tüm dünyada hayvan nüfusundaki çok hızlı artışa biraz olsun engel olunmaktadır. Durdurmak mümkün değil sadece yavaşlama sağlanabilmektedir.


MİSYONUMUZ

"Sağlıklı Toplum ve Sağlıklı Çevre" hedefimize ulaşmak için insana, çevreye ve sokak hayvanlarına duyarlı bir biçimde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayabilmek üzere, modern yöntem ve uygulamalarla hizmet veriyoruz. Yasalarla bize verilen yetkiler çerçeve-sinde sokak hayvanlarından insanlara geçebilecek hastalıklarının önlenmesi amacıyla sokak hayvan-larının rehabilitasyonunu sağlıyoruz. "

VİZYONUMUZ

"Amacımız; yeterli teknik donanım ve eğitimli personel desteğiyle sağlayacağımız hizmetlerin kali-tesini artırmak, gelişen teknolojiyi takip edip hayata geçirmek; mevcut şartları insana, çevreye ve sokak hayvanlarına duyarlı bir anlayışla vatandaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak düzeye getirmek için sürekli geliştirmek, iyileştirmek ve bunu yaparken de hizmet kalitesinden ödün vermemektir. "