• KÖPEK BAKIM
  • KEDİ BAKIM

KÖPEK AŞILARI

Köpeğiniz için hazırlanabilecek birçok aşı programı olmasına karşın, veteriner hekiminiz köpeğinizi muayene ettikten sonra, genel durumuna göre en uygun aşı programını hazırlayarak size verecektir. Aşılamaya başlamadan önce dikkat etmemiz gereken bir kaç önemli bilgi bulunmaktadır. Aşılamaya getirilen köpekler mutlaka sağlıklı olmalıdır. Herhangi bir şekilde hastalık belirtisi gösteren köpekler mutlaka veteriner hekiminiz tarafından muayene edilmeli ve hastalıkları tamamen iyileştikten sonra aşıları yapılmalıdır. Aşı programına başlamadan önce köpekler, iç ve dış parazitlerden arındırılmış olmalıdır. İlk sene uygulanan bu programın ardından, yapılan aşıların yılda bir kere tekrar edilmesi gereklidir.

KÖPEKLER İÇİN ÖNERİLEN AŞI PROGRAMI
KÖPEĞİN YAŞI UYGULANACAK AŞI
4.HAFTA İç ve Dış Paraziter Tedavi
5.HAFTA Puppy DP Aşısı
8.HAFTA 1.Karma Aşı + 1.Bronchicine Aşısı
9.HAFTA 1.Corona Virus Aşısı
11.HAFTA 2.Karma Aşı + 2.Bronchicine Aşısı
12.HAFTA Kuduz + 2.Corona Virus Aşısı

KÖPEKLERDE BESLENME

Köpek Besleme: Tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de yaşamsal fonksiyonları yerine getirmek için enerjiye ihtiyaç vardır ve bu enerjiyi dengeli bir şekilde vermekte biz hayvan sahiplerine düşüyor. Temel olarak köpeklerde beslenme:
1. Yavru köpeklerde beslenme
2. Yetişkin köpeklerde beslenme
3. Gebelerde beslenme
4. Yaşlı köpeklerde beslenme olarak ayrılır.

1.Yavru köpeklerde beslenme: Yavrular 3-4 haftalık olana kadar anne sütü yeterlidir. Anne sütünün yetmediği durumlarda inek sütü krema, yumurta sarısı,kemik unu ve vitamin ilaveleriyle verilebilir. 3 haftadan sonra anne sütüne ilaveten lapa halinde azar azar et,haşlanmış yumurta verilebilir.

Hazır mamalar sütle ıslatılarak verilebilir. Yavrular 6 haftalık olduklarında sütten kesilebilirler. Genç köpekler 3 aylık olana kadar günde 4-5 kere, 3-5 ay sonrası günde 3 kere, 5-10 ay arası günde 2 kere daha sonra günde 1 kere beslenebilirler.

Sütten kesilmiş yavrular için bir diyet:
Kahvaltı: Tahıl lapası ve süt yada ekmek, süt ve kahvaltılık yiyecekler.
Öğle: Evde mevcut yiyecekler(et,sebze, patates, çorba) gerekirse et ilave edilebilir.
İkindi: Öğle öğünü tekrarlanabilir.
Akşam: Çırpılmış yumurta ilave edilmiş süte bisküvi veya gevrek karıştırılarak verilir.

2. Yetişkin köpek beslenmesi: Ergin köpekler günde bir kere beslenir. Irklara göre değişkenlik gösterdiği göze alınırsa günde yaklaşık 2 kg lık bir diyet düzenlenir. Böyle bir diyetin 1/3 ü et, 1/3 ü tahıl ve sebze kısmı, 1/3 ü de sudan oluşur. Miktar hayvanın yaptığı işe, cüssesine göre değişir.

Yaşama payı diyeti: Et:300-450 gr Sebze:400-500 gr Tahıl: 400-500 gr(un, ekmek veya makarna) Tuz: 2-2,5 gr Üzerine 25-30 ml mısır özü veya soya yağı katılır.

3.Gebe ve emziren köpeklerde beslenme: Yavruların gelişimi gebeliğin son 3 haftasında en hızlıdır. Gebe dişiler ilk 4 hafta yaşama payı düzeyinde beslenir. 5-6. haftadan itibaren mama miktarı her hafta %10 düzeyinde artırılarak doğum esnasında %50 ye kadar artırılır. Öğün sayısı da artırılmalıdır. Gebe hayvanda son hafta iştahsızlık görülebilir.

Doğumdan sonra diyet yaşama payı düzeyinin iki katı olmalıdır ve derece derece artırılarak 3-4 katına çıkarılmalıdır. Emzirme döneminde diyette daha fazla enerji, kaliteli protein, yeterli Ca, P ve vitamin sağlanmalıdır. Emzirme döneminde mamanın en az 3 öğün halinde verilmesi uygundur.

4.Yaşlı köpeklerin beslenmesi: Yaşlı köpeklerde sindirim ve Ca gibi çoğu besin maddesinin emilimi azalır. Bu yüzden besin maddeleri bakımından zengin, kolay sindirilebilir mamalar kullanılır. Verilecek besinlerde karbonhidrattan zengin gıdalar azaltılmalıdır. Koku alma hissinin azalmasına bağlı olarak iştahsızlık varsa lezzet artırılmalıdır. Dişlerin bozulmasına bağlı olarak yumuşak gıdalar verilmelidir.

Köpeklerde Su İhtiyacı: Bir köpeğin su ihtiyacı 50 ml/kg canlı ağırlıktır. Mama sulu ise su ihtiyacı azalır. Emzirme döneminde, sıcak havalarda ve tuzlu gıdaların tüketilmesiyle su ihtiyacı artabilir.
Özet Olarak:
1.Öğünler düzenli olmalıdır.
2.Ekşimiş, kokuşmuş, çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler, sivri uçlu kemikler, balık kılçıkları verilmemelidir.
3.Yenmemiş gıdalar 1-5 saat sonra uzaklaştırılmalıdır.
4.İçme suyu en azından günde 3 kere verilmelidir.
5. Öğün aralarında başka yiyecekler verilmemelidir.
6.Ani mama değişiklikleri yapılmamalıdır.
7.Yeme ve içme kapları temiz tutulmalıdır.
8.Hayvanların kiloları kontrol altında tutulmalıdır.


KEDİ AŞILARI

Kediniz için hazırlanabilecek bir çok aşı programı olmasına karşın, veteriner hekiminiz kedinizi muayene ettikten sonra, genel durumuna göre en uygun aşı programını hazırlayarak size verecektir. Aşağıda örnek bir aşı programı belirtilmiştir. Aşılamaya başlamadan önce dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta bulunmaktadır.

AŞILAMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
- Aşılamaya getirilen kediler mutlaka sağlıklı olmalıdır. Herhangi bir şekilde hastalık belirtisi gösteren (ishal, kusma, öksürük, ateş, iştahsızlık, halsizlik v.s.) kediler mutlaka veteriner hekiminiz tarafından muayene edilmeli ve hastalıkları tamamen iyileştikten sonra aşıları yapılmalıdır.
- Aşı programına başlamadan önce kediler, iç ve dış parazitlerden arındırılmış olmalıdır.

KEDİLER İÇİN ÖNERİLEN AŞI PROGRAMI
KEDİNİN YAŞI UYGULANACAK AŞI
8.HAFTA İç ve Dış Paraziter Tedavi
9.HAFTA 1.Karma Aşı + 1.Feline Leukozis Aşısı
12.HAFTA 2.Karma Aşı + 2.Feline Leukozis Aşısı
13.HAFTA Kuduz

İlk sene uygulanan bu programın ardından, yapılan aşıların yılda bir kere tekrar edilmesi gerekir.

KEDİ BESLENMESİ:

Evcil hayvanlar içinde protein ihtiyacı en yüksek olan kedidir.
Yağ en önemli enerji kaynağıdır.
Kedi diyetlerinde enerjinin %60 kadarı yağlardan gelebilir.
Kedilerde fazla yağlı mamalar alıştırılmadan verilirse; sindirim olayları etkilenir, ishale neden olabilir. Fazla kaloriden dolayı şişmanlama görülür.
Kediler azar azar yer ve içerler.
Normalde kuru mama tüketen kedilere konserve mama verilirse fazla yiyebilir.
Lezzetli ve konserve mamalar kısıtlanmazsa fazla yeme ve şişmanlık görülebilir.
Mamanın kokusu, kıvamı, tadı, gürültü, ışık, mama kapları, insan veya başka hayvanların varlığı, fizyolojik durum, hastalık gibi faktörler tüketimi etkiler.
Kedi günlerini genelde yatarak geçirir, dolayısıyla enerji ihtiyaçları fazla değildir. Canlı ağırlık kontrol altında tutulmalıdır.
Yavruların Beslenmesi:
Yavrular 4 haftalık olana kadar ana sütü ile beslenir, bundan sonra katı gıdalar verilmeye başlanır. 7. haftada annelerinden ayrılırlar.
Sütten kesme esnasında annenin mamasının bir kısmı yavruya ayrılır, buna ilaveten günde 2 kere yağsız süt verilir.
Kuru mama kullanılıyorsa 1-2 hafta süreyle ıslatılarak verilir.
Kedileri yeni mamaya veya yiyeceğe oldukça zor bir iştir.
Yavruların büyümesi için her gün et verilir.
Karaciğer haftada bir defa yeterlidir.
Yulaf ezmesi, pirinç, havuç, yeşil fasulye, pırasa, lahana pişirilerek veya çiğ verilebilir.
Yavrular yoğurt ve peyniri de severek tüketebilirler.
Annesiz yavrulara başka bir anne bulunamazsa suni beslenme uygulanır. Bunun için ilk 8 gün günde 8 kere, 8. Günden 3 hafataya kadar günde 5-6 kez, sütten kesime kadar 4 kez süt vermek gerekir.

Gebe ve Emziren Kedilerin Beslenmesi:
Günlük enerji ihtiyaçları gebeliğin 4. haftasında yaklaşık %40, 7-8. haftasında %70 oranında artar. Ortalama 4-8 hafta süren emzirme döneminde kediler yavru sayısına bağlı olarak normalin 2-3 misli yiyecek tüketirler. Bu dönemde mama ve enerji tüketimi ne kadar artırılırsa artırılsın yine de ihtiyaç tam olarak karşılanmaz, hayvanlar kilo kaybeder.

Kedilerde Su Tüketimi: Kediler tükettikleri kuru maddenin iki katı su içerler. Yetişkin kediler günde yaklaşık 200-300 ml su içerler.

MİSYONUMUZ

"Sağlıklı Toplum ve Sağlıklı Çevre" hedefimize ulaşmak için insana, çevreye ve sokak hayvanlarına duyarlı bir biçimde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayabilmek üzere, modern yöntem ve uygulamalarla hizmet veriyoruz. Yasalarla bize verilen yetkiler çerçeve-sinde sokak hayvanlarından insanlara geçebilecek hastalıklarının önlenmesi amacıyla sokak hayvan-larının rehabilitasyonunu sağlıyoruz. "

VİZYONUMUZ

"Amacımız; yeterli teknik donanım ve eğitimli personel desteğiyle sağlayacağımız hizmetlerin kali-tesini artırmak, gelişen teknolojiyi takip edip hayata geçirmek; mevcut şartları insana, çevreye ve sokak hayvanlarına duyarlı bir anlayışla vatandaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak düzeye getirmek için sürekli geliştirmek, iyileştirmek ve bunu yaparken de hizmet kalitesinden ödün vermemektir. "